მოსწავლე გაეცნოს იმფორმაციას დიდი ქართველი მხატვრის
გაკვეთილისგეგმა N1
მასწავლებლის სახელი, გვარი: ლალი კუპრაშვილი
პირადი ნომერი: 45001028644
საგანი: სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნება
სწავლების საფეხური: დაწყებითი
კლასი: VI
მოსწავლეთა რაოდენობა: 18
. კლასში სსსმ მოსწავლე არ არის.
საგაკვეთილო დრო:
45 წთ
გაკვეთილისთემა: „კაკაბაძისიმერეთი“
გაკვეთილის მიზანი:
1.
დავით
კაკაბაძის შემოქმედებისა და ბიოგრაფიის შესახებ.
2.
მოსწავლემ
შესძლოს საუბარი დ. კაკაბაძის შემოქმედების ირგვლივ.
3.
მოსწავლეებმა
სურვილის მიხედვით შესძლონ
და შექმნან ჯგუფებში სახელმძღვანელოში არსებული დავით კაკაბაძის ნამუშევრების მსგავსი ნახატები დაგააკეთონ მისი პრეზენტაცია .
4.
მოსწავლეს
განუვითარდეს შემოქმედებითი, პრაქტიკული დაპრეზენტაციის უნარ-ჩვევა.
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტი.
ს.გ.VI.1. მოსწავლემ უნდა შეძლოს საკუთარ ინტერესებსა
და გამოცდილებაზე დაყრდნობით, სახვითი ხელოვნების ელემენტებისა და პრინციპების მიზანმიმართულად
გამოყენება ნამუშევარში ჩანაფიქრის, იდეის, გუნება-განწყობის (ემოციების) და შთაბეჭდილებების
გადმოსაცემად.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
სხვადასხვაგვარი
მონასმებით
და ეფექტებით გადმოსცემს განწყობილებას;
ს.გ.VI.4. მოსწავლემ
უნდა შეძლოს ინდივიდუალური და ერთობლივი ნამუშევრის წარდგენა; აზრის, იდეების, შთაბეჭდილებების
გაზიარება და მიღებულ ცოდნაზე დაყრდნობით საუბარი გამოყენებული ხერხების შესახებ საკუთარ,
თანაკლასელთა ან ცნობილ ხელოვანთა ნამუშევრებში შესაბამისი ტერმინოლოგიის გამოყენებით.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ინდივიდუალური,ერთობლივინამუშევრისწარდგენისას საუბრობს
ჩანაფიქრის, იდეის შესახებ და გამოყენებულ პრინციპებზე, ელემენტებზე, ხერხებზე, მასალაზე,
ტექნიკაზე და სხვ.;
·
საუბრობსნამუშევრის შინაარსზე,ჟანრზე, დარგზე,
მასალაზე, ტექნიკაზე, აღძრულშთაბეჭდილებებზე,განწყობილებაზე(რაგანწყობილებასუქმნისესათუისხაზი, ფერი, ფორმა, კომპოზიციური განაწილება და სხვ.) და
საკუთარ დამოკიდებულებაზე ხელოვნების
ნაწარმოების მიმართ;
ს.გ.VI.6. მოსწავლემ უნდა შეძლოს ქართულ ხელოვნებასა და ხელოვნების მოღვაწეებზე
მსჯელობა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ამოიცნობს რამდენიმე ცნობილი ქართველი მხატვრისა და მოქანდაკის ნამუშევარს
და საუბრობს საკუთარ დამოკიდებულებაზე.
გთხოვთ, მოკლედ დაასაბუთოთ, რამდენად
არის გათვალისწინებული წარმოდგენილ გეგმაში კონკრეტული კლასის საგნობრივი პროგრამისმოთხოვნები
(მაგ., გაკვეთილის მიზნის შესაბამისობა მისაღწევ შედეგებთან, საგნის სპეციფიკის გათვალისწინებით,
სასწავლო მიზნის,თემის/თემების შესაბამისობა სასწავლო წლის მოცემულ პერიოდთან და ა.შ)
გაკვეთილის გეგმა სრულად შეესაბამება სასწავლო წლის მოცემულ პერიოდსა და
ეროვმული სასწავლო გეგმით გათვალისწინებულ
სტანდარტს. თუმცა დამჭირდა მცირე მოდიფიკაცია. რაც შემდეგში მდგომარეობს: მოცემულ
თემას წინ უძღვის გაკვეთილი სახელწოდებით:
,,დიდი ოთხეული“, სადაც ძალიან ზოგადად არის მიმოხილული ინფორმაცია ოთხი დიდი მხატვრის
დავით კაკაბაძის, ელენე ახვლედიანის, ქეთევან მაღალაშვილისა და ლადო გუდაშვილის შესახებ.
მოსწავლეებს გაუჭირდებათ დამახსოვრება და აღქმა
ამ მხატვრების შესახებ. ამიტომ, გადავწყვიტე ჯერ შევასწავლო ეს მხატვრები მოსწავლეებს
ცალ-ცალკე, ხოლო შემდეგ დავუბრუნდე ,,დიდი ოთხეულის“ თემას და შევაჯამო შესწავლილი
მასალა.
გაკვეთილის მიზანი და დაგეგმილი აქტივობები სრულად შეესაბამება ე.ს.გ-ით გათვალისწინებული შედეგის
მიღწევას. ამ გაკვეთილით მოსწავლეები გაეცნობიან დ. კაკაბაძის შემოქმედებას, გაიხსენებენ ხელოვნების სხვადასხვა ჟანრსა და მიმართულებას, რასაც გაკვეთილის პრაქტიკულ ნაწილში ნამუშევრის შექმნისას
გამოიყენებენ.
გაკვეთილის მსვლელობა
N
|
აქტივობა
|
მეთოდი
|
კლასის
ორგანიზების ფორმა
|
სასწავლო
რესურსი
|
დრო
|
1
|
აქტივობის მიზანი:
საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება, კეთილგანწყობილი გარემოს შექმნა
და ყურადღების კონცენტრირება.
აღწერა:
მასწავლებელი გაკვეთილის დასაწყისში ესალმება კლასს და აგვარებს
·
საორგანიზაციოსაკითხებს;
·
,განწყობისშექმნას;
·
გაკვეთილისთემისადამიზნისგაცნობას;
·
შეფასებისფორმებისადაკრიტერიუმებისგაცნობას
|
ვერბალური ახსნა
ვიზუალური თვალსაჩინოების გამოყენებით
|
საერთო
საკლასო
|
შეფასების რუბრიკები, პროექტორი,სლაიდ შოუ.
ეს რესურსები ხელს უწყობს მოსწავლეებს თვალსაჩინოდ
გაეცნენ გაკვეთილის მიზანსა და შეფასების
რუბრიკებს.
|
3
წთ
|
2
|
აქტივობის მიზანი:
წინარე ცოდნის გააქტიურება.მოტივაციის გაზრდა და გონების
კონცენტრირება.
აქტივობის აღწერა:
ახალი მასალის ახსნის წინ, მასწავლებელი კითხვებით
ამოწმებს კლასს,
·
რომელ ქართველ მხატვრებს იცნობენ?
·
თქვენი აზრით რატომ
არის მნიშვნელოვანი ქართული ხელოვნების და კერძოდ, ქართული მხატვრობის შესწავლა.
|
კითხვა-
პასუხი
|
მთელი
კლასი
|
|
3
წთ
|
3
|
აქტივობის მიზანი:
სიღრმისეული
წვდომის ფაზა-
მოსწავლემ შეძლოს დავით კაკაბაძის ბიოგრაფიისა და შემოქმედების გაცნობა თვალსაჩინოების დახმარებით.
აქტივობის აღწერა:
მასწავლებელი
მოსწავლეებს აცნობს იმფორმაციასX
Xსაუკუნის გამოჩენილი მხატვრის: დავით კაკაბაძის შესახებ.
მოკლედ და ზოგადად საუბრობს იმ პერიოდის საქართველოს ისტორიულ-კულტურულ ვითარებაზე. ასევე, ამ მხატვრის ბიოგრაფიასა და შემოქმედებაზე. ახსნის
პარალელურად მოსწავლეებს აჩვენებს წინასწარ
მომზადებულ სლაიდ-შოუს შესაბამისი ფოტოებით.
|
ვერბალური
ახსნა
ვიზუალური
თვალსაჩინოების გამოყენებით.
|
მთელი
კლასი
|
სლაიდ-შოუ.
დაფა,
ცარცი.
სახელმძღვანელო
მიზანშეწონილობა:
სლაიდებზე მოცემულია ფოტოები დ.კაკაბაძის ცხოვრებისა
და შემოქმედების შესახებ. ეს რესურსი , სახელმძღვანელოსთან ერთად უადვილებს მასწავლებელს
გაკვეთილის ახსნას, ხოლო მოსწავლეებს აძლევს ვიზუალურ ინფორმაციას.
დაფა და ცარცი უცხო ტერმინების დასაწერად.
|
7
წთ
|
4
|
აქტივობის
მიზანი:
ახალი
მასალის გაგება- გააზრება.
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი
ამოწმებს მოსწავლეებს თუ როგორ გაიგეს ახსნილი მასალა კითხვების საშუალებით:
·
რომელ საუკუნეში მოღვაწეობდა დავით კაკაბაძე?
·
რომელ ჟანრის ნახატებს ხატავდა იგი?
·
რატომ ეწოდება გაკვეთილს ,,კაკაბაძის იმერეთი“?
|
კითხვა
-პასუხი
|
მთელი
კლასი
|
|
3
წთ
|
5
|
აქტივობის
მიზანი:
მოსწავლემ გაიაზროს წაკითხული მასალა და ჩამოუყალიბდეს დაკვირვებისა და საკუთარი აზრის
გამოთქმის უნარი.
აქტივობის
აღწერა:
მასწავლებელი
მოსწავლეებს სთხოვს გადაშალონ სახელმძღვანელო გვ.118, კარგად წაიკითხონ დ.კაკაბაძისეული
მოსაზრება ხელოვანის შესახებ და ამის მიხედვით
შეავსონ სქემა დაფაზე ,, როგორი უნდა იყოს
ხელოვანი“
|
სახელმძღვანელოზე
მუშაობა
სქემის
შევსება
|
ინდივიდუალური
|
სახელმძღვანელო
-
მიზანშეწონილობა:
ინფორმაციის მოსაძიებლად.
დაფა,
ცარცი-
სქემის
აგებისათვის.
|
4
წთ
|
6
|
აქტივობის
მიზანი:
პრაქტიკული და შემოქმედებითი უნარ- ჩვვის განვითარება,
თეორიული ცოდნის პრაქტიკაში გამოყენების
უნარის ჩამოყალიბების ხელშეწყობა.
აქტივობის
აღწერა:
მასწავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს გადანაწილდნენ 4
ჯგუფად, შემდეგ დაფაზე აკრავს 4 თაბახის
ფურცელს, რომლებზეც სათითაოდ აწერია 1. კუბისტური
მხატვრობა. 2. აბსტრაქტული მხატვრობა, 3.გრაფიკული მხატვრობა.
4.რეალისტურიმხატვრობა. მასწავლებელი აძლევს ინსტრუქციას კლასს: თვითოეულმა
ჯგუფმა ამოირჩიოს ერთ-ერთი მხატვრობის სახეობა. გადაშალონ სახელმძღვანელო გვ. 118, დააკვირდნენ ილუსტრაციებს, ამორჩეული მხატვრობიდან ამოიცნონ და დახატონ ნახატი , გამოიყენონ ინტერპრეტაცია.
მუშაობის შემდეგ მასწავლებელი გამოსაძახებელი ჩხირების
საშუალებით იძახებს მოსწავლეს, რომელიც პრეზენტაციას აკეთებს. საუბრობს გამოყენებულ
ტექნიკაზე და ჟანრზე.
|
ინსტრუქტაჟი
პრაქტიკული სამუშაო.
პრეზენტაცია
|
ჯგუფური
მუშაობა
|
სახელმძღვანელო
/ჯ.კახიანი, თ. კიკნაძე.
,,
ხელოვნება და შემოქმედება“/
სახატავი ფურცლები, ფერადი ფანქრები. საშლელი და
სხვა სახატავი საშუალებები.
მიზანშეწონილობა:
პრაქტიკული სამუშაოს შესასრულებლად. მოსწავლე ირჩევს
სურვილის მიხედვით სასურველ სახატავ საშუალებას.
|
20
წთ
|
7
|
დავალების
მიცემა:
აქტივობის
მიზანი:
დ. კაკაბაძის შემოქმედების უკეთ გაცნობა
აქტივობის
აღწერა:
მოსწავლეებმა მოიძიონ ინტერნეტში დ. კაკაბაძის შემოქმედებისა
და ბიოგრაფიის ფოტო და ვიდეო მასალა.
|
ინსტრუქტაჟი
|
მთელი
კლასი
|
ინტერნეტი
მიზანშეწონილობა:
ინფორმაციის მოსაძიებლად
|
2
წთ
|
8
|
გაკვეთილისა და მოსწავლეთა შეფასება:
აქტივობის მიზანი:
სუსტი და ძლიერი მხარეების იდენტიფიცირება.
აქტივობის მსვლელობა:
მასწავლებელი
წინასწარ შემუშავებულ რუბრიკებზე დაყრდნობით აფასებს მოსწავლეებს განმავითარებელი
შეფასებით. თვითშეფასება.
გაკვეთილი ფასდება იმის მიხედვით, თუ როგორ გაიგეს
მოსწავლეებმა ახალი მასალა. მივაღწიეთ თუ არა შედეგს. რა იყო მნიშვნელოვანი. როგორ
იყვნენ მოსწავლეები ჩართული საგაკვეთილო პროცესში. თანამშრომლობდნენ თუ არა ერთმანეთთან.
მოხდა თუ არა ტრანსფერი თეორიულ ცოდნასა და .პრაქტიკას შორის.
მოსწავლეები მთელი გაკვეთილის მანძილზე იღებენ განმავითარებელ
შეფასებას.
ხოლო გაკვეთილის ბოლოს
პრაქტიკული სამუშაოთი და პრეზენტაცით და იღებენ განმსაზღვრელ შეფასებას .
.შეფასების კრიტერიუმები მოცემულია დანართში.
|
ვერბალური
კომუნიკაცია
|
შერჩევით,
ინდივიდუალურად
|
შეფასების
რუბრიკები
მიზანშეწონილობა:
რუბრიკები ეხმარება მასწავლებელს რეალურად შეაფასოს
მოსწავლე და მისცეს არგუმენტირებული უკუკავშირი
|
3 წთ
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები
1.
მოსწავლე
ეცნობა იმფორმაციას დიდი ქართველი მხატვრის
დავით კაკაბაძის შემოქმედებისა და ბიოგრაფიის შესახებ.
2.
მოსწავლე საუბრობს
ახალი მასალის ირგვლივ.
3.
მოსწავლე
სურვილის მიხედვით ქმნის დავით კაკაბაძის ნამუშევრების მსგავს ნახატს და აკეთებს მის პრეზენტაცია . საუბრობს შესრულების ტქნიკასა და
ჟანრზე.
4.
მოსწავლეს
განუვითარდა შემოქმედებითი, პრაქტიკული და
პრეზენტაციის უნარ-ჩვევა.
დანართი
სქემა
,, როგორი უნდა
იყოს ხელოვანი“- კაკაბაძის მოსაზრებით
![]() |
შეფასების
რუბრიკები
პრაქტიკული
სამუშაო
კრიტერიუმები
|
1-2 ქულა
|
3-4 ქულა
|
5-6 ქულა
|
7-8 ქულა
|
9-10ქულა
|
მასალის,
ტექნიკის და მხატვრულ-გამომსხველობითი
საშუალებების
ფლობა
|
მოსწავლე არ ფლობს ტექნიკასა
და სხვა მხატვრულ- გამომსახველობით საშუალებებს.
|
მოსწავლესუჭირს ტექნიკისა და სხვა მხატვრულ- გამომსახველობით
საშუალებების ფლობა.
|
მოსწავლესნაწილობრივ ფლობს ტექნიკასა და სხვა მხატვრულ- გამომსახველობით
საშუალებებს ფლობა.
|
მოსწავლესუმეტესად ფლობს ტექნიკასა და სხვა მხატვრულ- გამომსახველობით
საშუალებებს ფლობა.
|
მოსწავლესკარგად ფლობს ტექნიკასა და სხვა მხატვრულ- გამომსახველობით
საშუალებებს ფლობა.
|
მოსწავლე ნამუშევარში ითვალისწინებს კაკაბაძისეულ
ნახატებს, მიმდინარეობას და ჟანრს.იყენებს ამორჩეულიჟანრის თავისებურებებს
|
მოსწავლე ნამუშევარში არ
ითვალისწინებს კაკაბაძისეულ ნახატებს, მიმდინარეობას და ჟანრს.
|
მოსწავლე ნამუშევარში მცირედ ითვალისწინებს კაკაბაძისეულ ნახატებს, მიმდინარეობას
და ჟანრს. მცირედ იყენებს ამორჩეულიჟანრის თავისებურებებს
|
მოსწავლე ნამუშევარში იშვიათად
ითვალისწინებს კაკაბაძისეულ ნახატებს, მიმდინარეობას და ჟანრს. იშვიათად იყენებს
ამორჩეულიჟანრის თავისებურებებს
|
მოსწავლე ნამუშევარში უმეტესად
ითვალისწინებს კაკაბაძისეულ ნახატებს, მიმდინარეობას და ჟანრს.უმეტესად იყენებს ამორჩეულიჟანრის
თავისებურებებს
|
მოსწავლე ნამუშევარში სრულად
ითვალისწინებს კაკაბაძისეულ ნახატებს, მიმდინარეობას და ჟანრს. სრულად იყენებს ამორჩეულიჟანრის
თავისებურებებს
|
დროის ლიმიტის დაცვა
|
არ იცავს დროის ლიმიტს.
|
უჭირს დროის ლიმიტის დაცვა.
|
იშვიათად იცავს დროის ლიმიტს.
|
უმეტესად იცავს დროის ლიმიტს.
|
ყოველთვის იცავს დროის ლიმიტს.
|
მოსწავლე სათქმელის ნათლად და გასაგებად გადმოცემს,
ამყარებს კონტაქტს აუდიტორიასთან.
|
მოსწავლეს არ შეუძლია გადმოსცეს
სათქმელი ნათლად და გასაგებად.არ შეუძლია კონტაქტის დამყარება აუდიტორიასთან.
|
მოსწავლეს უჭირს სათქმელის გადმოცემა
ნათლად და გასაგებად,უჭირს კონტაქტის დამყარება აუდიტორიასთან.
|
მოსწავლეს ნაწილობრივ შეუძლია
ნათლად გადმოსცეს სათქმელი,იშვიათად ამყარებს კონტაქტს აუდიტორიასთან.
|
მოსწავლე უმეტესად ნათლად და
გასაგებად გადმოსცემს სათქმელს,ძირითადად ამყარებს კონტაქტს აუდიტორიასთან.
|
მოსწავლე ყოველთვის ნათლად და
გასაგებად გადმოსცემს სათქმელს,ყოველთვის ამყარებს კონტაქტს აუდიტორიასთან.
|
თვითშეფასების
სქემა
მოსწავლის სახელი/გვარი
|
|||
ხშირად
|
იშვიათად
|
არასდროს
|
|
J
|
K
|
L
|
|
ვიყავი ყურადღებით და
ვიცავდი ქცევის წესებს.
|
|
|
|
ვიყავი აქტიური და
ვასრულებდი მასწავლებლის ინსტრუქციებს.
|
|
|
|
ჯგუფებში მუშაობისას
ვთანამშრომლობდი თანაკლასელებთან.
|
|
|
|
პრაქტიკულ სამუშაოს
შესრულებისას ვცდილობდი გამეთვალისწინებინა მასწავლებლის ინსტრუქცია
|
|
|
|
მასწავლებლის
თვითშეფასების სქემა
|
კრიტერიუმი
|
შეფასება(1,2,3)/კომენტარი
|
1
|
მოსწავლეები იყვნენ ჩართულები
საგაკვეთილო პროცესში;
|
|
2
|
გაკვეთილზე
მოსწავლეები ყურადღებით მისმენდნენ;
|
|
3
|
მივეცი საშუალება მოსწავლეებს
გამოეთქვათ საკუთარი მოსაზრებები.
|
|
4
|
საკმარისი მასალა მქონდა მოგროვილი
ახალი მასალის ასახსნელად;
|
|
5
|
სწორად გადავანაწილე დრო გაკვეთილის
მსვლელობისას
|
|
6
|
სწორად მქონდა შერჩეული აქტივობები
და მეთოდები საგაკვეთილო პროცესში;
|
|
თარიღი: 27. 05. 2019 წ.
No comments:
Post a Comment